O Muzeum Muzyki Polskiej
Muzeum Muzyki Polskiej powstało w 2018 roku w szczecińskiej Willi Sorrento. Budynek ten jest legendarnym obiektem na terenie Szczecina, w którym spotykali się słynni chłopcy z Sorrento. Miłością „Sorrenciaków” była muzyka – konkretnie rock and roll. W latach 60. ten gatunek muzyki był zakazany w naszym kraju. „Sorrenciaki” ubarwiali więc tamtejszą rzeczywistość, tworząc bigbit – odpowiednik rock and rolla. To właśnie chłopcy z Sorrento byli honorowymi gośćmi podczas uroczystego otwarcia reaktywowanej Willi Sorrento w 2017 roku.
Muzeum Muzyki Polskiej powstało z inicjatywy Janusza Dudzińskiego i Zbigniewa Włodarczyka, którzy postanowili spełnić marzenie szczecinian – tworząc miejsce upamiętniające początki polskiego rocka i słynnych Sorrenciaków. Od samego początku działalności miejsce to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, zrzeszając muzyków, artystów i wszystkie osoby zainteresowanie kulturą oraz sztuką lat 60.
Muzeum Muzyki Polskiej w Willi Sorrento
Lokalizacja Muzeum Muzyki Polskiej w Szczecinie nie jest przypadkowa. To właśnie w Willi Sorrento odbywały się pierwsze koncerty chłopaków z Sorrento. Przy wejściu na Gości czekają portrety Jacka Nieżychowskiego, Henryka Fabiania oraz Czesława Niemena. Dalej możemy zauważyć słynne gitary z lat 60. (należące m.in. do Wojciecha Rapy i Zbigniewa Włodarczyka), adaptery, magnetofony, płyty i zdjęcia z prywatnych archiwów Sorrenciaków.
Nowo powstałe Muzeum jest poświęcone początkom polskiego rocka.